Co charakteryzuje dom ekologiczny?

Kto z nas nie marzy o własnym domu? Ale posiadanie go nie jest wcale tak prostą sprawą. Najważniejszym i decydującym elementem są względy finansowe. Kiedy jednak uda nam się już nagromadzić zadowalającą sumę wybudowanie czy kupno, także wybrać ten jeden jedyny przeglądając różne projekty domów parterowych, to warto pomyśleć nad rozwiązaniami wspomagającymi nam w trakcie już użytkowania nie wyrzucać pieniędzy w błoto.

Każdy, poszukujący koncepcji na swój upragniony projekt domu, wynajdzie coś dla siebie.

Ekonomiczny dom jest na pewno zachęcającym rozwiązaniem dla tych najbardziej gospodarczych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego budynku jest postawiony przed dwoma laty przez rodzinę Koln dom w Północnej Nadrenii. Jego zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. Metodą do osiągnięcia takiego wyniku jest zestawienie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z zastosowaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną zastosowano połączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. zastosowanie to zapewniło mieszkańcom domu ciepłą wodę, a także centralne ogrzewanie oraz w upalne dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej będącej na dworze.

Część z nas decyduje się na kupno już wybudowanego domu. Aby nie kupować „kota w worku” powstał dokument określający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w ciągu roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, informuje nas o ilości energii wykorzystanej do ocieplania, biorąc pod uwagę nie tylko stan techniczny instalacji, a także rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) oraz ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Mając w ręku taki dokument, należy skupić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość budynku.

Będąc przy temacie oszczędności energii trzeba pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja czyli system wentylacji (projektowanie wentylacji wrocław) nawiewno – wywiewnej mający funkcję odzysku ciepła. Jego zadaniem jest podejmowanie chłodnego powietrza z zewnątrz i zagrzanie go ciepłem powietrza usuwanego z pomieszczenia. Konstrukcja rekuperatora nie pozwala na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. wykorzystanie takiego systemu w domu to kompromis ugoda oszczędnością energii, a odpowiednią wentylacją domu.

Jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to należy także wiedzieć jak ją prawidłowo wykorzystać – na przykład na ogrzewanie. Jednym ze sposobów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Rzecz jasna musi być prawidłowo wykonane – w przeciwnym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą właściwego rezultatu. Najlepiej wykonanie zlecić fachowemu monterowi. Wzięcie sprawy w swoje dłonie może tylko przysporzyć kłopotów i narazić nas na wielkie wydatki. Podstawą tego rodzaju ogrzewania jest odpowiednie ułożenie rur wielowarstwowych. Ich odległość między sobą nie powinna być zbyt duża (100-300mm), gdyż wtedy w domu zapanuje chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W strefach okiennych warto zagęścić ilość rur, gdyż są tam większe utraty takie ogrzewanie warto szczegółowo zapoznać się z wszystkimi wytycznymi, ponieważ odpowiednio zrobione zapewni nam domowe ciepło na długie lata.

budowa tarasu
Admin: LIBET
Zaczerpnięte z: LIBET
Zabezpieczenie naszego domu przed ucieczką ciepła jest istotne, ale nie najważniejsze. O wiele bardziej istotne jest zabezpieczenie go przed odwiedzinami nieproszonych gości. Pierwszą przeszkodą na jaką musi trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju mamy możliwość rozmawiać (system simplex i duplex), a nawet widzieć naszego gościa (videodomofon). Dzięki unifonu czyli części znajdującej się w budynku, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także skontrolować czy zostały one zamknięte.

Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć ciut bezpieczni możemy się oddać znacznie przyjemniejszym rzeczom. Dekorowanie ścian sprawi nam wiele radości, a przy tym utworzy niepowtarzalny efekt. Na pewno przydatny okaże się program do projektowania wnętrz (opis). Bardzo szeroki wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury umożliwia dopasować nam fototapetę idealnie do naszego mieszkania. Mamy również możliwość utworzenia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy spoglądać codziennie na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być także sfotografowana jakaś piękna roślina z naszego ogrodu.

Na fototapetę doskonale nada się datura. Jej ogromne kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał sposobność ją widzieć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. Aby móc w pełni cieszyć się ich pięknem, należy zgłębić tajemnice jej uprawy i naprawdę poświęcić na to odrobinę czasu. Trzeba również nie zapominać, że ta piękność jest śmiertelnie szkodliwa, dlatego trzeba zwracać uwagę na nasze dzieci i domowe zwierzątka. Kwiaty te na pewno będą się właściwie komponować z zadbanym i równym trawnikiem. By jednak radował nasze oko, o trawnik należy odpowiednio zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które robi się często. Nie możemy również zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko odpowiednio zadbany, gęsty i równy może spełnić rolę placu zabaw dla naszych dzieci. Nie tak problematyczne, a równie piękne są róże, które na pewno będą pasować do każdego ogrodu.

Aby być pewnym, że nasze pociechy bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, trzeba mieć je na oku. Jeżeli akurat nie mamy ochoty być na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo interesującym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może przybierać dowolną formę i kształt. Altany buduje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku notorycznie pełnią funkcje domku letniskowego pod miastem na działce. Innym sposobem na trochę cienia są drzewa owocowe.

Czy wiesz, gdzie jeszcze można znaleźć podobne wiadomości? Jeśli nie, to wejdź na ten odnośnik i zerknij na treść (https://prokad.com.pl/drzwi/drzwi-stalowe-plaszczowe/) opublikowanego tam materiału.

Nie tylko dostarczają owoce, to dodatkowo chronią przed słońcem.

Gdy jednak aura nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z zielenią, warte polecenia może być drzewko bonsai. Warto jednak nabyć (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować piękny okaz, będziemy dumni.
Zaczerpnięte z: projektoskop.pl
Admin: S.S.
20-03-20 07:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.